Pracovní schopnost

Základním stavebním kamenem age managementu je pojem „pracovní schopnost“, která je tvořena rovnováhou mezi osobními zdroji pracovníka (zdraví a funkční kapacita, vzdělání, znalosti, dovednosti, hodnoty, postoje a motivací) a pracovními požadavky, které jsou na něho kladeny (obsah práce, její náročnost a organizace, ale i nároky plynoucími z pracovního prostředí, kolektivu a způsobu řízení).[1]

Vzhledem k tomu, že v průběhu stárnutí se osobní zdroje pracovníka mění, ale mění se i nároky práce, je podpora a hledání optimální pracovní schopnosti nutná po celý pracovní život.

Pracovní schopnost (anglicky Work Ability) lze měřit, k tomuto účelu byl vyvinut mezinárodně uznávaný nástroj Index pracovní schopnosti »

Jednotlivé faktory tvořící pracovní schopnost – zdraví a funkční kapacita, kompetence, hodnoty, postoje a motivace i nároky plynoucí z prostoru pracoviště jsou vzájemně propojeny a tvoří tzv. Dům pracovní schopnosti:

Proč pečovat o svoji pracovní schopnost? Odpověď naleznete v jednom z našich krátkých videí;):

 

 

 

[1] Ilmarinen, J. Jak si prodloužit aktivní život. Stárnutí a kvalita pracovního života v Evropské unii. Príroda, Bratislava, 2008, ISBN 978-80-07-01658-3: v anglickém originále ke stažení zde: http://hawai4u.de/UserFiles/Ilmarinen_2005_Towards%20a%20Longer%20Worklife.pdf